Reklama
 
Blog | Jana Šimonová

Zveřejnění vynesených fotek Ratha Bleskem je neobhajitelné

Kdo viděl fotografie MUDr. Ratha, pořízené ve věznici po jeho zadržení, okamžitě si uvědomil, že fotky musel Blesk získat nějak pokoutně a že z toho asi bude průšvih. Na takové fotografie se totiž vztahuje zákon o ochraně osobních dat. Je to stejné, jako by v Blesku zveřejňovali opisy našich trestních rejstříků, nebo zdravotních karet.

 

Jan Kábrt, zástupce šéfredaktora Blesku, dostal v pondělí 11. 6. v TV šanci zveřejnění fotografií obhájit. To už bylo veřejně známo, že viníci, kteří se o vynesení těchto fotografií na veřejnost postarali, jsou zatčeni a stíháni s hrozbou pěti let natvrdo.

Je k neuvěření, že pan Kábrt si dovolil tvrdit, že redakci nedošlo, že fotky jsou vyneseny nelegálně. Na redaktora má jisté nedostatky v poznatcích o nakládání s osobními daty a údaji citlivé povahy. Nevědomost hříchu činí, a tak i redakce blesku by měla být postižena za zveřejnění takových materiálů, jakými fotografie MUDr. Ratha z věznice jsou.

Reklama

Co jejich zveřejněním chtěli sdělit čtenářům, to je vcelku podružné. Jisté je, že nechtěli ani bojovat s korupcí, ani naznačovat, že na MUDr. Rath je zatím záhodno nahlížet prizmatem presumpce neviny. To byly zbytečné řeči, kterými pan Kábrt hájil vidinu zvýšení prodeje plátku Blesk.

Lidi jsou zvědaví a rádi se podívají na jakékoliv fotografie, někteří třeba panu Rathovi přejí nové zkušenosti za mřížemi, někteří si říkají „ještě že nejsem v jeho kůži já“, někteří věří, že ho z toho advokáti vysekají, a někteří se těší, že nikoli. S těmito lidskými emocemi ale nijak nesouvisí fotografie, které neměly být vyneseny mimo věznice a už vůbec ne zveřejněny v médiích.

Mimo jiné udělala redakce Blesku zásadní krok do lejna tím, že si neráčila ověřit ani zdroj, ani pravost, ani to, zda fotografie jsou legální. Prý nejsou policie, aby to zjišťovali, podle slov pana Kábrta. Vzhledem k neochotě platit za fotografie obecně, ale v daném případě zaplatit ochotně údajně 5000 Kč, se dá předpokládat, že poněkud zvláštní původ fotek redaktoři předpokládali.

Od Blesku nikdo neočekává, že jakožto médium by snad lidi mohl vychovávat v kladném slova smyslu. Vlastně se od něj předpokládá, že bude hrát na ty nejhorší lidské vlastnosti jako bulvární plátek, hodný toho titulu. Nicméně i redaktoři takového plátku by měli ctít kodex, kterým se řídí redaktoři jiných médií.

Opakovaně to nedělají a opakovaně se jim to zřejmě vyplácí, i přes pár vysouzených pokut. Tentokrát ale redakce Blesku překročila meze nikoli jen vkusu, ale opravdu meze, které určuje zákon o ochraně osobních dat. Fakt, zda pan Rath bude nakonec osvobozen, nebo obviněn, je k provinění redakce Blesku irelevantní. A tak nic nebrání rychlému řešení úniku a zveřejnění policejních fotografií zadrženého, které Blesk tak ochotně zveřejnil.