K této kauze uvedl server Parlamentnilisty.cz dne 25.8.2011 toto: Podle ministerstva financí Schwarzenberg dotaci nezneužil, jeho pochybení bylo jen formální. Podobné odpuštění dostane v podobných případech 90 procent žadatelů. Postup úředníků však v podstatě nejde ověřit. Ministerstvo ho tají.
Nynější kandidát na prezidenta ČR Schwarzenberg měl požádat o dotaci z programu Obnova rybníků po povodni z roku 2002. Na obnovu svých dvou rybníků dostal asi 4,5 milionu korun. Jeden rybník nestihl zkolaudovat v termínu, k němuž se zavázal ve smlouvě, a zpozdil se o šest měsíců, do druhého projektu dodal vlastní peníze o měsíc později, než bylo třeba. Proto mu finanční úřad uložil, aby dotaci vrátil. Schwarzenberg pak požádal ministerstvo financí o shovívavost.
Podle mluvčího mluvčí ministerstva financí Jakuba Haase se pan Schwarzenberg trestu nevyhnul, neboť za formální pochybení mu byla udělena sankce 60.000 korun. O miliony tedy nepřišel. Zato se později sešel s panem Kalouskem ve straně TOP09 rovnou na její špici.
Podle Hospodářských novin nebylo možno regulérnost úředního postupu ministerstva financí pod vedením pana Kalouska v tomto ani v jiných podobných případech prověřit, neboť ministerstvo tajilo vnitřní pravidla, jimiž se při odpouštění sankcí řídilo. Ministerstvo financí samozřejmě zároveň odmítlo také vydat seznam fyzických osob, jimž ministr odvod či penále prominul.
Obrázek v perexu: zdroj novinky.cz
Jiný z té doby známý případ připomíná dnes Vít Bárta. Na svých stránkách zmiňuje panem Kalouskem v roli ministra financí odpuštěný 22 milionový dluh městu Nová Role. Starostovi tenkrát jakožto poradce sloužil pan Josef Malý, tehdejší Kalouskův stranický kolega v KDU-ČSL. Později se oba sešli v TOP 09.
Dne 3.1.2011 se rozepsal server deni.cz o novoročním dárku od ministra Kalouska pro Uherský Brod. Šlo o prominuté penále a pokuty za porušení finanční kázně při platbách za stavbu aquaparku Delfín ve výši 28 milionů 877 tisíc 445 korun. Město za tato svá pochybení zaplatilo ministerstvu financí pouze symbolických 94 385 korun. Starosta města Patrik Kunčar neskrýval z rozhodnutí Miroslava Kalouska nadšení. Poněkud skryto před zraky čtenářů zůstalo, že pánové Kalousek a Kunčar byli tehdy stranickými kolegy v KDU-ČSL.
Server Tyden.cz uvedl, že za období od června roku 2006 do konce srpna 2008 prominulo ministerstvo financí daně, cla, pokuty, úroky a ostatní typy poplatků ve výši, kterou místopředseda VV Jarolím vyčíslil na necelých 41 miliard korun a doložil v přehledné tabulce.
Pan Kalousek pevně stojí na svém a trval tehdy na tom, že jím odpuštěné penále je v pořádku a zveřejňovat nic o svém postupu v rozhodování nebude. Nyní nadchází čas, kdy NKÚ se tedy chystá Kalouskova neveřejná a nejasná pravidla prověřit a zároveň i prověřit jasně doložená fakta, že mnozí Kalouskovými odpustky obdarovaní mu byli blíže, případně oblékali, nebo rovnou i s ním převlékali stranický kabátek. Ať již působili v roli soukromého hříšníka, nebo hříšníka pod standartou obce či města.
Pokud někdo chybuje při správě státního majetku, měl by být nikoli dobře a stále lépe placen ze státního rozpočtu, ale naopak potrestán odejmutím odměn a majetku, který si za dobu svého chybného, možná i pochybného a sporadického působení nahromadil. Trestat výhradně samotnou obec, respektive její bezbranné občany, to skutečně nemůže naučit státní úředníky disciplíně a zodpovědnosti.
Čerpání dotací bývá spjato s transferem peněz na účty soukromým firmám. Proto je třeba prověřit i tyto vazby, aby zneužité nebo „neúmyslně a omylem odkloněné“ peníze z dotací byly dohledány a vráceny tam, kam měly dorazit – k užitku především občanům obcí a měst, ne firmám, které se na obecním za obecní realizují. Pokud firmy platily „výpalné“, „všimné“, či jinak „zajímavé“ dary a sponzoring nějaké politické straně, pak je třeba sáhnout i na stranickou pokladnu. To by ale nesměla příslušná politická strana spravovat stát, nebo jinak řečeno, to by stát nesměly spravovat ekonomicko-politicko-lobbistické skupiny lidí, kteří sami organizují tyto kejkle s dotacemi.
Kalouskova rozhodnutí zmíněného typu přímo vedla k tomu, že daně odvedené velkou skupinou obyvatel, byly nasměrovány do rukou malého počtu lidí, usazenými na nějaké špici TOP občanů. Je to důkaz nejen toho, že dotace pokřivují volný trh, ale i toho, že pokřivují charaktery a pracovní nasazení lidí, zvláště pak těch, co pracují s penězi po svém a pro upevnění své ekonomicko-politické moci, přičemž hlasu ulice a kontrol se nemusejí bát.
Pohrdat občany a hlas ulice ostrakizovat si veřejně na příklad dovolil pan Schwarzenberg, kandidát na prezidenta ČR. Podle něj ministr nemá podléhat hlasu ulice, tentokrát nemá podléhat ministryně Müllerová. Tím je vysvětleno, jak politici TOP vidí uzavření kruhu vybrat peníze – proměnit je v dotace – vyplatit dotace. Občan daňový poplatník platí a dále nemá co kontrolovat, ani kritizovat, a podílet se na rozhodování už vůbec ne. Možná se ale trošku blýská na časy, když NKÚ avizuje snahu Kalouskovy stomilionové odpustky prověřit. Ještě jde o to, jak daleko bude tato snaha dotažena.